Skip to content Skip to footer
Porter Bałtycki

Czym jest, jak smakuje?

Porter bałtycki to mocne, ciemne piwo, historycznie pochodzące z krajów basenu Morza Bałtyckiego. Więcej o historii stylu przeczytasz tutaj.

Porter bałtycki odróżnia się mocno od innych porterów. W przeciwieństwie do porteru angielskiego znanego także jako brown porter i amerykańskiego znanego jako robust porter porter bałtycki jest piwem dolnej fermentacji. Co prawda są browary, które mają na ten temat nieco inne zdanie (np. Pohjala z Estonii) i do swoich porterów bałtyckich używają drożdży górnej fermentacji.

Browar Amber – Grand Baltic Porter
baltic-porter-photo

Rozbieżności

Są także pewne rozbieżności w temacie tego jakie parametry powinien mieć porter bałtycki, jednak tutaj dyskusja wydaje się bezcelowa – charakter porteru bałtyckiego nie jest możliwy do uzyskania przy ekstrakcie niższym niż 17-18 Plato.

Najlepsze klasyczne portery bałtyckie mają 20-22 Plato, są także wersje imperialne czyli mocniejsze, które potrafią mieć powyżej 30 Plato.

Porter bałtycki klasyczny

Parametry

0 - 22
Blg początkowe (Blg)
0 - 6
Blg końcowe (Blg)
0 - 10%
Alkohol objętościowo (%)
0 - 50
Goryczka (IBU)
0 - 75
Barwa (EBC)

Barwa

Ciemnobrązowa do prawie czarnej. Pod światło powinny pojawić się rubinowe refleksy. Nie powinno być całkiem czarne, choć może tak wyglądać na pierwszy rzut oka. Klarowne, ale możliwa jest lekka opalizacja. Na pewno nie powinno być ewidentnie mętne, błotniste. Klarowność i barwę najlepiej ocenić pod światło, w szkle o niewielkiej średnicy, lub przechylając pokal, snifter czy inne naczynie degustacyjne.

Piana

Gęsta, drobna, mało obfita, średnio trwała. Idealnie powinna pozostać cienka warstwa na powierzchni piwa. Barwa od jasno beżowej do brązowej. Powinna zostawiać ślady na szkle.

Nagazowanie

Niskie do średniego.

Aromaty słodowe

Dominujące, o wysokiej intensywności. Możemy w tym piwie znaleźć pełne spektrum aromatów słodowych. Nuty karmelowe, herbatników, skórki chleba, orzechów, ciasta, toffi są uzupełniane aromatami palonymi jak czekolada, kawa. Jednak nuty palone nie mogą dominować, a tym bardziej nie mogą dawać aromatów spalenizny. Nuty popiołowe są niepożądane. Profil uzupełniają nuty ciemnych owoców, takich jak wiśnie, śliwki, figi.

Aromaty chmielowe

Brak, lub niskie. Jeśli się pojawiają, to powinny mieć charakter klasycznych, szlachetnych odmian. Nuty ziołowe, przyprawowe, ziemiste mogą się pojawiać w niskim natężeniu.

Aromaty fermentacji

Niskie. Nuty jabłek, bananów są zdecydowanie niepożądane. Alkohol może się pojawić w aromacie, ale nie może być gryzący, rozpuszczalnikowy.

Smak

Dominują smaki pochodzące ze słodów, o średnio-wysokiej do wysokiej intensywności. Smaki chmielowe nieobecne. Smaki palone na drugim planie, nie mogą dominować. Średnia do średnio-wysokiej słodycz.

Goryczka

Niska do średniej. Pochodzi zarówno z chmielu, jak i palonych słodów. Powinna stanowić kontrę dla słodyczy, nie może być ewidentna, ani dominująca. Nie może być ostra, ani zalegająca.

Odczucie w ustach

Treściwość średnio-wysoka do wysokiej. Gładkie. Efekt rozgrzewający od alkoholu obecny, ale alkohol nie może być palący.

Finisz

Długi, złożony.