Portery.pl i Stout Day
Historia Baltic Porter Day zaczyna się w 2011 roku. Zaczynałem wtedy swoją przygodę z piwem rzemieślniczym i postanowiłem założyć blog o piwie. Ale nie o każdym, chciałem mieć jakąś specjalizację. Wybór padł na mój ulubiony styl piwa – porter. Tak narodził się blog portery.pl, gdzie pisałem o historii stylu, zamieszczałem recenzje porterów, przepisy kulinarne itp. A gdzie porter tam i stout, jako że historia tych dwóch piw jest nierozerwalnie związana. Więc kiedy w 2012 roku dowiedziałem się o istnieniu takiego wydarzenia jak Stout Day postanowiłem zająć się jego promocją w Polsce. Wtedy narodziła się myśl, że warto byłoby zrobić coś podobnego, ale skupionego na porterze bałtyckim. Ale wtedy jeszcze brakowało mi doświadczenia i odwagi żeby stworzyć coś swojego.
Impuls piwa Grodziskiego
Kiedy w 2015 roku Jacek Domagalski (wtedy browar Nepomucen, obecnie browar Milicz) stworzył Święto Piwa Grodziskiego był to impuls, że nie ma już na co czekać, tylko należy działać. Chwilę szukałem daty, która miałaby jakieś znaczenie historyczne, ale nic takiego nie udało się znaleźć. Uznałem więc, że data powinna być odpowiednio umiejscowiona w kalendarzu: w sezonie na portery bałtyckie, ale też możliwie oddalona od innych wydarzeń. I tak padło na trzecią sobotę stycznia.
Szał na Imperium Prunum
Pierwsza edycja odbyła się 16 stycznia 2016, wtedy jeszcze jako Święto Porteru Bałtyckiego, potem zmieniłem to na Baltic Porter Day, aby móc nadać wydarzeniu bardziej międzynarodowy charakter. Tak się złożyło, że na styczeń 2016 planowana była premiera nowego porteru bałtyckiego z browaru Kormoran: Imperium Prunum. Błyskawicznie zrodził się pomysł, żeby tą premierą uczcić pierwszą edycję Święta Porteru Bałtyckiego. Browar Kormoran miał renomę i doświadczenie w warzeniu porterów bałtyckich, dodatkowo Imperium Prunum to imperialny porter, długo leżakowany, z dodatkiem Suski Sechlońskiej. W momencie ogłoszenia tego piwa wiadomo było, że będzie to hit, ale chyba nikt się nie spodziewał jak bardzo. Na premierze lokal pękał w szwach, wszyscy przybyli właśnie na Imperium Prunum, także ze sklepów butelki znikały w błyskawicznym tempie. Nie można było sobie wymarzyć lepszego startu wydarzenia mającego promować portery bałtyckie.
Stały progres
Aktualnie praktycznie wszystkie liczące się puby i sklepy z piwem rzemieślniczym w Polsce dołączają się do Baltic Porter Day. Ale nie tylko one, porterowe wydarzenia mają miejsce w restauracjach, które np. serwują burgera z sosem na bazie porteru bałtyckiego. Są prowadzone degustacje, pokazy domowego warzenia, pogadanki o stylu, itp. Wydarzenia związane z Baltic Porter Day nie ograniczają się tylko do Polski, coraz większe zainteresowanie widać wśród browarów rzemieślniczych w innych krajach. Baltic Porter Day w 2023 to 156 lokali, 58 sklepów specjalistycznych z piwem i 4 sieci sklepów. Wszystko to w 15 krajach, na 3 kontynentach. To oczywiście nie byłoby możliwe bez browarów, które warzą specjalne portery na Baltic Porter Day. Co roku właśnie na to wydarzenie swoją premierę ma ponad 20 nowych porterów bałtyckich.
18 stycznia 2025 roku
Baltic Porter Day wydarzy się już po raz dziesiąty! Jak można uczcić ten dzień? Wyjść do ulubionego pubu, który akurat serwuje porter bałtycki. Lub zrobić zakupy i cieszyć się porterem w domu. Może zaprosić znajomych i zrobić mały panel degustacyjny? Każda forma jest dobra, byle z porterem bałtyckim.