Weterani polskiej sceny piw rzemieślniczych, AleBrowar zadebiutował jako kontrakt w 2012 roku, a od 2017 roku warzy w swoim browarze w Lęborku. Zawsze na pierwszym miejscu stawiali piwa mocno chmielone, zgodnie z motywem przewodnim #jestemhopheadem . Ale też dobrze odnajdują się w stoutach, piwach kwaśnych, czy w Jopejskim.
W dorobku mają jeden porter bałtycki, ale od razu powstały w trzech odsłonach. Undeath Lord – imperial smoked baltic porter, dostępny także w wersji wymrażanej i jako destylat. Na jednym na pewno nie poprzestaną.
Website | Instagram | Facebook | UntappdBrowar Kormoran działa w Olsztynie od 1993 roku. Ich oferta składa się głównie z jasnych lagerów, ale słyną także z niskoalkoholowego piwa 1 na 100, które swego czasu wywołało prawdziwą furorę na rynku i do dziś wspominane jest jako jedno z piw, które zapoczątkowało nową falę piw NoLo w Polsce.
Ich oczkiem w głowie są oczywiście portery bałtyckie. Od klasycznego Porteru Warmińskiego (21 Plato, 9% alk), który jest jedną z ikon stylu, piwem do którego porównuje się inne portery bałtyckie. Występuje także w wersjach specjalnych, czy to dłużej leżakowanych, czy z dodatkiem kostek dębowych, czy soku z wiśni. Jest także Cornus Lupus, czyli ultra mocny (36,6 Plato, 10,5% alk), długo gotowany porter z dodatkiem owoców derenia. Trunek wybitnie degustacyjny, bardzo gęsty i bogaty.
Jednak myśląc o browarze Kormoran i porterach bałtyckich pierwsze skojarzenie będzie jedno – Imperium Prunum. Ten imperialny (26 Plato, 10,5% alk) porter długo leżakowany z dodatkiem suszonej śliwki – suski sechlońskiej, wywołał prawdziwą rewolucję kiedy zadebiutował w 2016 roku. Wciąż to najwyżej oceniany porter bałtycki na świecie według portalu RateBeer, jest to jedna z ikon stylu, absolutny klasyk.
Strona Internetowa | Instagram | Facebook | UntappdBrowar Maryensztadt działa od 2015 roku w Zwoleniu i idzie im na tyle dobrze, że właśnie kończą budowę drugiego browaru w Sycynie. Od początku oferowali szeroki przekrój stylów, od klasyki po nowofalowe IPA, piwa leżakowane i wymrażane.
Jak dotąd w browarze Maryensztadt powstały już 24 różne portery bałtyckie. Oferta zaczyna się od porteru z serii Klasycznie, 22 Plato, 8,7% alk. Następnie jest najbardziej znany i nagradzany (brąz na European Beer Star) imperialny porter (26 Plato, 10,1% alk) Gwiazda Północy z dodatkiem wędzonych śliwek i suszonych fig. Maryensztadt jako pierwszy stworzył porter bałtycki o Plato zbliżonym do 30, z piwem Projekt 30#1 (29,33 Plato, 10,5% alk).
Aktualnie rozwijają serię porterów wymrażanych i leżakowanych w beczkach po mocnych alkoholach w serii Project Barrel Aged. Nie stronią także od szalonych eksperymentów jak Darkness My Friend Imperialny Porter Bałtycki z Wędzoną Makrelą (10,1% alk).
Browar Mazurski działa w Ełku od 2016 roku. Szukając lokalizacji na browar wybrali region o bogatych tradycjach piwowarskich – Mazury. Stawiają na sprzedaż wokół komina i klasyczne style, czasem z nutką fantazji jak np farmhouse z pędami sosny. Wyróżnia ich to, że wszystkie piwa wysycane są azotem, a nie dwutlenkiem węgla. Ciekawe jest też to, że jako jedyni w Polsce regularnie warzą piwo w stylu red ale.
Mazurski Porter warzony od 2018 roku to klasyk z twistem, 20 Plato i 9% alk, z dodatkiem płatków owsianych i ziarna kakaowca. Jest to jeden z niewielu porterów bałtyckich wysycanych azotem, co pozwala zbudować wyjątkową teksturę i pianę. Zdobyło dla browaru dwa medale na międzynarodowych konkursach: złoto na The European Beer Challenge w 2021 roku i srebro na Lyon International Competition w 2024 roku.
Strona Internetowa | Instagram | Facebook | UntappdBrowar Nepomucen warzy od 2014 roku, w Szkaradowie, nieopodal Milicza, w malowniczej okolicy Stawów Milickich. Browar założony przez dwóch braci Piotra i Mateusza Musielaków zaczynał skromnie, z małą warzelnią własnej produkcji, a dzisiaj jest jednym z liderów rynku rzemieślniczego w Polsce. Ich specjalizacją są piwa z igliwiem, w których osiągnęli mistrzostwo.
Portery bałtyckie Nepomucen warzy regularnie, co roku powtarzany jest imperialny porter Echo (26 Plato, 10% alk), w 2025 roku na Baltic Porter Day pojawi się już 9 edycja. W 2024 pojawił się klasyczny Baltic Porter (22 Plato, 8,5% alk). Warzą także wariacje stylu, jak Forest Sea – imperialny (30 Plato, 12% alk) porter bałtycki z igliwiem, wersje pastry, leżakowane w beczkach. Były także takie portery jak 9th Anniversary Imperial Baltic Porter BA, Nepomucen’s Finest: Porter Laphroig BA, Ice Forest Giant, Coffee Master, Dark Forest w kooperacji w Browarem Widawa i Baltic Porter Raspberries & Liquorice w kooperacji z Holenderskim EEM uwarzony w Holandii.
Najnowszy kooperacyjny porter powstał w browarze Smog City w Los Angeles i powinien pojawić się w Polsce na Baltic Porter Day 2025!
Strona Internetowa | Instagram | Facebook | UntappdBrowar Pinta to ojcowie założyciele kraftu, dzień premiery Ataku Chmielu jest powszechnie uważany za start piwnej rewolucji w Polsce. Dzisiaj Pinta jest jednym z najbardziej cenionych browarów rzemieślniczych w Polsce i za granicą. Najlepiej znany jest z piw w stylu IPA, ale od 2013 roku regularnie warzy też imperialnego portera bałtyckiego Imperator Bałtycki. Piwo to dokonało przełomu w ofercie Pinta i na ówczesnym rynku piwa. Było wtedy najmocniejszym i najbardziej intensywnie chmielonym ciemnym lagerem w Polsce. Do dziś zdobyło dla Pinta kilka prestiżowych nagród, m.in. w Konkursie Piw Rzemieślniczych Kraft Roku 2019, RateBeer Best Awards 2014, 2015 i 2016 oraz w plebiscycie portalu Browar.biz na Najlepsze Polskie Piwo A.D. 2013.
W browarze w Wieprzu powstają również eksperymentalne i klasyczne portery z różnymi nietypowymi dodatkami, m.in. we współpracy z Lidl Polska. Od 2015 roku Pinta popularyzuje styl, warząc kooperacyjne portery bałtyckie z zagranicznymi browarami. Do tej pory takie portery powstały w Europie, Azji, Afryce, Australii i Ameryce Południowej. W 2019 roku porter bałtycki Bałtyk-Atlantico, uwarzony wspólnie z browarem DUM, został uznany za najlepsze piwo w Brazylii.
Od 2016 roku Pinta warzy Imperatora Bałtyckiego w wersji leżakowanej. Browar znany jest też z serii leżakowanych porterów Portermass. Bardzo wysokie noty zbierają również leżakowane portery ze specjalistycznego browaru Pinta Barrel Brewing.
Strona Internetowa | Instagram | Facebook | UntappdBrowar Fortuna działa od roku 1889, oferując konsumentom niesamowicie rozpięte portfolio piw. Od niezwykle popularnego Miłosławia Bezalkoholowego IPA, przez zdobywającą liczne wyróżnienia serię piw w stylach belgijskich, po potężne Komesy Wymrażane leżakowane w beczkach po mocnych alkoholach z całego świata.
Komes Porter w wersji klasycznej, obecny na rynku od roku 2006, zdobywa medale na najważniejszych konkursach piwnych na świecie, m.in. złoto na European Beer Star (2013), brąz na World Beer Cup (2014), czy brąz na International Beer Cup (2019). Na najważniejszym polskim konkursie piw rzemieślniczych „Kraft Roku” klasyczny porter zdobył już brąz (2019), srebro (2018) oraz złoto (2023). Na bazie medalisty browar stworzył już kilka wersji leżakowanych z drewnem, w tym boliwijskiej amburany (premiera z okazji Baltic Porter Day 2024) oraz wymrażanych porterów leżakujących w beczkach. Wszystkie z nich łączy precyzyjne kupażowanie przed rozlewem i fantastyczny potencjał do leżakowania.
Browar Zamkowy w Raciborzu szczyci się jedną z najstarszych historii warzenia piwa pośród działających polskich browarów. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1567 roku. Obecnie jako jeden z nielicznych fermentuje swoje piwa w otwartych kadziach, a potem leżakuje w poziomych zbiornikach. Główną ofertę stanowią tradycyjne lagery, ale nie stronią też od piw nowofalowych, bezalkoholowych, radlerów itp.
W Raciborskim browarze regularnie warzony jest porter bałtycki w dwóch wersjach: klasyczny Raciborskie Porter (9,2% alk) i Raciborskie Imperialny Porter (11,2% alk). Raciborskie Porter jest wielokrotnie nagradzanym piwem, w 2024 roku zdobył złoty medal w kategorii Baltic Porter na największym europejskim konkursie piw European Beer Star.
ReCraft to browar działający w śląskich Świętochłowach od 2014 roku, poczatkowo jako browar Reden. W 2016 roku zmienili nazwę na ReCraft. Od początku oferowali szeroki wacharz stylów, nie bali się sięgać po mniej popularne piwa jak milk stout, czy rauch weizen.
Browar ReCraft traktuje porter bałtycki jak należy, po królewsku. Ich pierwszy porter bałtycki – Mentor był nalany w unikalne, specjalnie sprowadzane butelki i pakowany w ozdobne pudełka. Kolejne edycje: Mentor II i Mentor III otrzymały już bardziej klasyczne opakowanie, ale zdecydowanie bronią się smakiem. Mentor III z 2024 roku był dostępny w trzech wersjach: klasyczna, z dodatkiem żurawiny i leżakowany z wiórkami dębowymi po bourbonie i cedru.
| Instagram | Facebook | UntappdInne Beczki na piwnej mapie Polski istnieją od 2014 roku. Jak wielu pionierów piwnego rzemiosła zaczynali skromnie, żeby po paru latach przy pomocy akcji crowdfundingowej zbudować własny browar stacjonarny. Jako marka popularność zdobyli dzięki aktywnej obecności w knajpkach, kawiarniach, na małych festiwalach. Dzisiaj są marką o szerokiej, ogólnokrajowej dystrybucji, z krótką ale dopracowaną listą piw.
Portery bałtyckie nie były często warzone w browarze w Błoniu, ale szykują mocne premiery na Baltic Porter Day 2025, będzie na co czekać!
The Fortuna Brewery has been operating since 1889, offering consumers an incredibly wide range of beers. From the extremely popular Miłosław Bezalkoholowy IPA, through the award-winning series of Belgian-style beers, to the powerful Komes Wymrażane aged in barrels used previously for strong alcohol from around the world.
The classic Komes Porter, present on the market since 2006, has won medals at the most important beer competitions in the world, including gold at the European Beer Star (2013), bronze at the World Beer Cup (2014), and bronze at the International Beer Cup (2019). At the most important Polish craft beer competition “Kraft Roku”, the classic porter has already won bronze (2019), silver (2018) and gold (2023). Based on the medalist, the brewery has already created several versions aged with wood, including the Bolivian Amburana (premiered for Baltic Porter Day 2024) and freeze-distilled porters aged in barrels. All of them are united by precise blending before bottling and fantastic potential for aging.
Strona Internetowa | Instagram | Facebook | Untappd